Nasz adres: ul. Gostyńska 11, Piaski

Godziny otwarcia: pon. - pt. 8-17 sob. 8-12

Telefon: +48 501 589 078

Adres email: darek@motofan.pl

  1. Marki samochodów
  2. CHRYSLER

CHRYSLER - wybierz model

Historia firmy Chrysler

Chrysler (FCA US LLC) jest jednym z "wielkiej trójki" producentów samochodów w Stanach Zjednoczonych, z siedzibą w Auburn Hills w stanie Michigan. Oryginalna Chrysler Corporation została założona przez Waltera Chryslera z pozostałości firmy Maxwell Motor Company w 1925 roku. Została przejęta przez Daimler-Benz, a firma holdingowa została przemianowana na DaimlerChrysler w 1998 roku. Po tym, jak Daimler został pozbawiony Chryslera w 2007 roku, firma istniała jako Chrysler LLC (2007-2009) i Chrysler Group LLC (2009-2014) przed połączeniem z Fiat SpA i staniem się filią jego następcy Fiat Chrysler Automobiles w 2014 roku. Oprócz flagowej marki Chrysler, FCA sprzedaje pojazdy na całym świecie w ramach Dodge , Jeep i Ram. Ponadto spółka zależna obejmuje Mopar, dział części samochodowych i akcesoriów oraz SRT, dział samochodowy.

Po założeniu firmy Walter Chrysler wykorzystał strategię dywersyfikacji i hierarchii marki General Motors, którą widział w firmie Buick, oraz przejął Fargo Trucks i Dodge Brothers, a także stworzył marki Plymouth i DeSoto w 1928 r. W obliczu powojennych spadków udziału w rynku wydajność , a rentowność, jak GM i Ford rosły, Chrysler pożyczył 250 milionów dolarów w 1954 roku z Prudential Insurance, aby zapłacić za rozbudowę i zaktualizowane projekty samochodów.

Chrysler rozszerzył się na Europę, przejmując kontrolę nad francuskimi, brytyjskimi i hiszpańskimi firmami samochodowymi w latach sześćdziesiątych; Chrysler Europe został sprzedany w 1978 r. Firmie PSA Peugeot Citroën za 1 USD. Firma miała trudności z dostosowaniem się do zmieniających się rynków, zwiększonej konkurencji importowej w USA oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska w latach siedemdziesiątych. Rozpoczął współpracę inżynieryjną z Mitsubishi Motors i rozpoczął sprzedaż samochodów Mitsubishi oznaczonych marką Dodge i Plymouth w Ameryce Północnej. Na granicy bankructwa pod koniec lat 70. udało się zaoszczędzić 1,5 miliarda dolarów gwarancji kredytowych od rządu USA. Nowy dyrektor generalny Lee Iacocca został uznany za powracającego do rentowności w latach 80-tych. W 1985 r. Powstał Diamond-Star Motors, który dalej rozwija relacje Chrysler-Mitsubishi. W 1987 roku Chrysler przejął firmę American Motors Corporation (AMC), która przyniosła zyskowną markę Jeep pod parasolem Chryslera. W 1998 r. Chrysler połączył się z niemieckim producentem samochodów Daimler-Benz, tworząc DaimlerChrysler AG; połączenie okazało się sporne z inwestorami. W rezultacie Chrysler został sprzedany Cerberus Capital Management i przemianowany Chrysler LLC w 2007 roku.