Nasz adres: ul. Gostyńska 11, Piaski

Godziny otwarcia: pon. - pt. 8-17 sob. 8-12

Telefon: +48 501 589 078

Adres email: darek@motofan.pl

  1. Filtracja
  2. Jak często wymieniać filtry?
, 15.07.2019 14:36:12

Jak często wymieniać filtry?

Częstotliwość wymiany filtrów na przestrzeni lat stale wzrastała. Większość filtrów oleju jest wymieniane w odstępie między 8 000 km a 12 000 km przebiegu. Natomiast filtry powietrza wymieniamy w przedziale 10 000 km do nawet 60 000 km. Stosując tak długie interwały między wymianami konieczne jest stosowanie filtrów o wysokiej jakości.

 

Wymiana filtrów oleju w samochodzie

Czasy, kiedy większość kierowców wymieniała olej filtr w swoim samochodzie co około 5 000 km lub co 3 miesiące nigdy już nie wrócą. Dzisiaj, ponieważ kupno filtra jest znacznie łatwiejsze, wymogi producentów samochodów wysokie, filtr oleju wymieniamy za każdym razem przy wymianie oleju wg okresów serwisowych zalecanych przez producenta auta. Coraz częściej również spotykamy na naszych drogach samochody jeżdżące na oleju typu Long Life (o wydłużonej żywotności), co pozwala nam wydłużyć czas między wymianami nawet do 30 000 km czy 40 000 km przebiegu. Związane jest to jednak z koniecznością stosowania również filtrów oleju o wydłużonej żywotności.

W niektórych pojazdach występuje sygnalizacja przypominająca o wymianie oleju, która jednak nawet w tym samym modelu może różnie pokazywać prawidłowy czas wymiany oleju. Związane jest to m.in. z różnicami w stosowanych olejach, różnym stylu jazdy czy różnym przeznaczeniu auta. Komputer śledzi godziny pracy silnika, czasu bezczynności, prędkości pojazdu i obciążeń oraz temperatur pracy i na podstawie tych danych szacuje przewidywalną żywotność oleju. Gdy olej zbliża się do końca okresu użytkowania, następuje zapalenie się odpowiedniej kontrolki sygnalizującej kierowcy o konieczności wymiany oleju. W idealnych warunkach jazdy każdy olej powinien prawidłowo funkcjonować w zakresie przebiegu od 20 000 km do 25 000 km.

Powinno się również pamiętać, że w tego typu aplikacjach, żywotność oleju jest wartością szacunkową, nie jest to rzeczywisty stan oleju. Dlatego tak ważny jest rozsądek przy podejmowanych decyzjach odnośnie czasu wymiany, typu oleju i marki filtra oleju.

Wymiana filtrów powietrza w samochodzie osobowym

Co do filtrów powietrza, ich żywotność zależy od tego jak bardzo ich eksploatacja, jest narażona na duże zanieczyszczenia w postaci brudu i kurzu. Jazda po drogach szutrowych i wiejskich może płynąć na szybszą wymianę filtra powietrza, nawet kilka razy w roku. Stan filtra można określić wizualnie, wyciągając go z komory (obudowy). Większość filtrów powietrza w samochodach osobowych jest w kształcie prostokąta tzw. filtry panelowe i dość łatwe do sprawdzenia i wymiany. Trudniejsze zadanie czeka użytkowników z filtrami okrągłymi, gdzie często, aby wymienić filtr niezbędne jest zdemontowanie okolicznych instalacji. Wymiana filtra na nowy musi być taka sam jakbyśmy montowali filtr oryginalny. Niedopuszczalne jest, aby założony nowy filtr nie mógł się swobodnie zmieścić do obudowy, jednocześnie uszczelniając system dolotowy powietrza do komory silnika. Należy również szczególną uwagę na stan obudowy, której struktura pod wpływem ciepła emitowanego przez silnik może ulec zmianom i się odkształcić. Taką sytuację należy wyeliminować przez montaż nowej obudowy. Jeżeli nie wymienimy filtra powietrza możemy spodziewać się wielu skutków ubocznych pośredni i bezpośrednio wpływających na nasz portfel. Są to m.in. wzrost spalania poprzez zakłócanie mieszanki paliwowo-powietrznej, zmniejszenia mocy silnika, uszkodzenia przepływomierza i inne.

Standardowe filtry zamienne powinny zapewnić taki sam stopień filtracji i trwałość jak oryginalny filtr. Filtry klasy premium mogą oferować bardziej skuteczną filtrację dla lepszej ochrony silnika i / lub zwiększonej pojemności filtracyjnej zapewniając dłuższą żywotność.